شمال نیوز: حجت الاسلام و المسلمین نقویان، كارشناس ثابت برنامه سمت خدا، روز گذشته در شرح رساله حقوق امام سجاد (ع) به نقد گفته های دكتر احمدی نژاد پیرامون این جمله كه در ایران هیچ كس گرسنه نمی ماند پرداخت و به بیان حقایقی تكان دهنده و تاكنون بیان نشده در صدا و سیما در این برنامه زنده پرداخت، كه احتمالاً به منظور جلوگیری از تركش های احتمالی بازتاب این صحبت ها، از سوی سایت این برنامه سانسور شد.


حجت الاسلام و المسلمین نقویان روز گذشته همچون دیگر دوشنبه های هفته در برنامه مذهبی سمت خدا كه به صورت زنده از شبكه سوم سیما پخش می شود، حاضر شد و به بیان برخی واقعیت های جامعه پرداخت كه بخش كوچكی از این گفته ها در رسانه ها انعكاس پیدا كرد. وی كه در این برنامه به شرح رساله حقوق امام سجاد (ع) می پردازد، درباره صدقه و انفاق سخن گفت و با تاكید بر قناعت و پرهیز از ریخت و پاش, از مردم خواست به محرومین و مستمندان كمك كنند و این كمك را نیز به شكل غیرمستقیم انجام دهند كه ارزش این كمك به غیرمستقیم و در بوق و كرنا نكردن این صدقه دادن است و نمودهای صدقه را نیز متنوع خواند.

نقویان در بخش پایانی برنامه، با اشاره به گفته احمدی نژاد كه در ایران هیچ كس گرسنه نمی ماند گفت: الان آدم های نیازمندی داریم، به شدت آدم هایی داریم كه برای نان شبشان محتاجند. آقای رئیس جمهور چند وقت پیش گفتند خدا را شكر كشوری داریم كه هیچ گرسنه ای نیست.حالا گرسنه نیست یعنی چه؟ این باید تحلیل شود، آقای رئیس جمهور هم بیخود حرف نمی زنند، بالاخره اطلاعاتی دارند آیا همه تحقیقات شده و همه مردم {بررسی شده اند}. الان طرف آمده - معذرت می خواهم- به خود فروشی تن می دهد... من می دانم فقط فقر آن را به اینجا رسانده است. فقط فقر. خوب بگویم الحمد لله خودت را فروختی خانم، الحمدلله گرسنه نیستی؟ خدا را شكر، خدا را شكر، یك پولی داری امشب بخوری و ببری پیش شوهر و بچه ات؟! خب آدم اشكش در می آید، ناراحت می شود، بهش فشار می آید در این كشور.

وی ادامه داد: یك عده از سیری دارند می تركند و نمی دانند پولهایشان را در كدام كشور و كدام جزیره خرج كنند. بعد همین كارمندهای معمولی، آمار دادند زیر یك میلیون تومان خط فقر است. حالا ببینیم كارمندهای دولت همه می شوند فقیر دیگر. اكثرشان حقوقشان چقدر است؟ من یك هفته پیش كه برنامه زنده پخش نمی شد، كارخانه هواپیماسازی شاهین شهر اصفهان دعوت شده بودم و بنده را داخل كارخانه برده بودند. من با این جوان هایی كه مشغول كار فنی بودند و این آقا مهندس الكترونیك بود، گفتم خب شما كه همه ازدواج كردید كه گفت، حاج آقا ازدواج كجا، اینها اكثراً مجردند. گفتم: مجرد بودید من را آوردید؟ برویم الان بلا نازل می شود. جوان های به این خوبی و خوشگلی، مهندس هم كه هستید، كار هم كه دارید، چرا زن نمی گیرید؟ گفت حاج آقا فكر می كنید حقوق ما چقدر است؟ گفتم حداقل بالای دو سه میلیون تومان. گفت با اضافه كار و سختی كار و كارانه و تخصص به پانصدهزارتومان نمی رسد در صنعت هواپیماسازی. گفتم جدی میگی؟ گفت بله حاج آقا. من خیلی ناراحت شدم كه خب بالاخره این چه جوری باید زن بگیرد؟ گفت من فقط سیصدهزارتومان باید اجاره خانه بدهم، آن وقت با دویست هزار تومان می توانم دختر مردم را بگیرم بیاورم؟ بله. من نیاز دارم، خودم هم به سختی در این فضای آلوده پاكدامنی ام را حفظ می كنم. خب آدم ناراحت می شود.

نقویان متذكر شد: لذاست كه می گه بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم / فلك را سقف بشكافیم و طرحی نو دراندازیم. یك همت جمعی می خواهد و الان هم شما می دانید كه گر و گر به مجموعه های خیریه ما در كشور اضافه می شود. گر و گر كمیته امداد امام چاق و چله تر می شود. یعنی چه؟ یعنی فقر بیشتر می شود دیگر. آمار سرقتی كه دارند می دهند، بخشی برای فقر است. حالا بخشی برای انسان های جانی بالفطره است كه اصلا كارشان سرقت و قاچاق شده است و برای اجانب هم كار می كنند. اما همه كه این جور نیستند. یكی از دوستان مسئول و با اطلاع به من می گفت، آمده در خانه طرف، فقط رفته سر یخچال و مواد یخچال را خالی كرده و یك كاغذ گذاشته كه من زن و بچه ام یك ماه است میوه و گوشت نخورده اند و چاره ندارم. آدم ناراحت می شود.در این بخش مجری با تغییر مسیر بحث عنوان كرد: حاج آقای نقویان حالا من كار ندارم كه حكومت و دولت و اینا، ولی احساس می كنم كه ماها هم كم كاری می كنیم و حتماً نباید بنشنیم و منتظر باشیم برایمان كار شود. یعنی قطعاً در بین اطرافیان ما كسانی هستند كه می شناسیم كه این جوری محتاجند. ولی خودمان پا روی پا می گذاریم. كه نقویان در پاسخ گفت: همین است. آن وقت بعد هم ببنید یك عده الان گلیم خودشان را از آب بیرون می كشند و می گویند حاج آقا من چه دارم صدقه بدهم؟ نه؛ تو هم باید بدهی. هرچقدر می توانی و به تناسب آن چیزی كه داری. قران می فرماید: «والذین فی اموالهم حق معلوم للسائل والمحروم» می گوید آدم متدین اصلاً برنامه ریزی می كند در اموالش كه یك بخشش برای بدتر از خودش است. مثلاً فرض بفرمایید من برنامه ریزی می كنم كه یك پراید قسطی خریدم. من دیگه چیزی ندارم. می گویم خدایا من چیزی ندارم اما یك بخشی از درآمدم را می دهم به آنها. خدا یك گشایشی در كارها ایجاد می كند... .

گفتنی است، متن صحبت های حجت الاسلام نقویان به صورت خلاصه و ناقص بر روی وب سایت سمت خدا قرار گرفته و برخلاف روال معمول، تاكنون فایل صوتی این صحبت ها نیز بر روی این سایت قرار نگرفته است. این در حالی است كه در صورت بیان این مشكلات مردم كه قابل انكار و پوشاندن نیز نیست، از سوی روحانیون موجه، شاهد تحكیم بیش از پیش جایگاه روحانیت در میان توده مردم خواهیم بود و از ان حیث انتظار می رود حداقل فضا برای بیان این نقدها از لسان روحانیون روشن ضمیر در سیما فراهم شود.آینده/1290